4500 GH/s

disponuji tímto výpočetním výkonem

Co je to Bitcoin - Bitcoin (dále BTC) je jedna z prvních elektronických open-source P2P platebních kryptoměn, která nemá žádného správce (centrální autoritu nebo banku). Tudíž je plně decentralizovaná a z toho vyplývá, že BTC se posílají bez prostředníků (bank) tedy přímo mezi jednotlivými účastníky transakce. Dohled (dále potvrzování) nad transakcemi zajišťují přímo jednotliví členové Bitcoin sítě. Není tedy možné, aby autor, jednotlivci, skupiny či vlády mohly tuto kryptoměnu oblivňovat, padělat nebo způsobit inflaci.

Bitcoin síť je celosvětová. Nezáleží kam peníze posíláte. Za převod BTC platíte pouze minimalní poplatky, jejichž výši si sami volíte. Poplatky slouží jako odměna členům Bitcoin sítě, kteří potvrdí vaši transakci. BTC lze poslat i úplně bez poplatků. Může se ale stát, že se potvrzení transkace hlouho potáhne, nebo k potvrzení vůbec nedojde. Obecně platí, že pokud za transakci zaplatíte poplatek (v odborných nebo cizích textech zváno fee) uspíšíte potvrzení transakce a tím dojde k převodu rychleji. Pro spolehlivé a rychlé potvrzení transkace se doporučuje poplatek 0.0001 BTC což v dnešní době (únor 2015) odpovídá hodnotě 2 centů.

Zakladatel - Bitcoin síť vznikla v roce 2009 a je přisuzována neznámé osobě nebo skupině zvané Satoshi Nakamoto.

Měnové jednotky - základní jednotka této měny vychází z názvu Bitcoinové sítě a je zvaná Bitcoin (dále BTC). Nejmenší dílčí jednotka je pojmenována podle zakladatele a je zvaná Satoshi (satoši).
  • 1 BTC = 1 Bitcoin
  • 0.01 BTC = 1 cBTC = 1 centi Bitcoin (Bitcent)
  • 0.001 BTC = 1 mBTC = 1 mili Bitcoin (mbit, em-bit nebo milibit)
  • 0.000 001 BTC = 1 μBTC = 1 micro Bitcoin (u-bit, yu-bit nebo microbit)
  • 0.0000 0001 BTC = 1 Satoshi (nejmenší možná hodnota)
Finanční prostředky - BTC měna je uchovávána v osobních peněženkách. Peněženek může být několik typů. Více informací o typech v selkci Peněženky. Každá peněženka je unikátní a má svoji BTC adresu. Veškeré proštředky se tedy převádí na tyto jedinečné BTC adresy. V peněžence můžete mít neomezený počet BTC adres. Dokonce pro každou transakci si můžete vygenerovat novou BTC adresu. Tím docílíte určité anonymity. Nikdo totiž nemůže vědět jakou zrovna vlastníte BTC adresu, pokud ji někde nezveřejníte.

Bitcoin adresa - jedinečný řetězec 34 znaků idefinující peněženku.
Příklad adresy: 4S3FsArqHuiFDnRp3VtSaTjkyhkyrNOujF.
Nejsou potřeba žádné osobní údaje.

Posílání Bitcoinů - pokud potřebujete poslat někomu finanční obnos v BTC kdyptoměně, stačí znát pouze jeho BTC adresu. Jakmile jednou odešlete svoji platbu na nějakou BTC adresu tak to nelze vzít zpět. BTC prostředky jsou nyní vlastněny novým uživatelem. Přesněji jsou ale vlastněny až ve chvíli, kdy je tato transakce potvrzena členy BTC sítě. Rychlost potvrzení transakce závisí na velikosti poplatku fee a množství požadovaných potvrzení. Při požadovaném nízkém počtu potvrzení, může být BTC převeden na jinou BTC adresu kdekoli na světě během 5 vteřin. V případě požadovaného většího počtu potvrzení, nebo malých (žádných) poplatcích fee může transakce nabýt platnosti po desítkách až stovkách minut.

Identifikace plateb - Celá BTC síť je pseudoanonymní. Nikdo neví, kdo jakou adresu vlastní, pokud ji někde nezveřejní. Přesto lze jednoznačně říci, která BTC adresa poslala kam finanční prostředky, v jaký výši a jakou má aktuálně hodnotu celkovou hodnotu. Možné je to z jednoho zásadního důvodu. Existuje veřejný záznam uskutečněných transakcí, který se jmenuje Blockchain. Blockchain vlastní uživatelé sítě Bitcoin. Všechny transakce jsou zde chronologicky po řádcích zaznamenány.

Block - Stavební kameny Blockchainu jsou bloky. Bloky tedy obsahují potvrzené ale i nové nepotvrzené (čekající) transakce. Kromě toho vznikají úplně nové bloky, které slouží k postuupnému uvolňování nových BTC do systému. Nové bloky vznikají průměrně každých 10 minut.

Těžba, potvrzování transakcí - těžba neboli mining je proces, kdy hardwerová zařízení (počítače, grafické karty, USB minery,...) počítají složité matematické výpočty. Těmito výpočty postupně najdou (vyřeší) blok, s jehož vznikem se uvolní do systému nové Bitcoiny a zároveň jsou potvrzeny transakce, které byly součástí tohoto bloku. Za vyřešení a vytvoření nového bloku přísluší minérům odměna. V dnešní době v podobě 25 BTC + transakční poplatky z potvrzených transakcí. Těža BTC závisí na obtížnosti BTC sítě. Čím více těžeřů těží a čím více vlastní výpočetního výkonu, tím se zvedá obtížnost. Zároveň čím větší výpočetní výkon vlastníte, tím máte větší šanci vyřešit (nalézt) nový blok při dané obtížnosti. Ne všichni uživatelé BTC sítě jsou minéři. Někdo je pouze obyčejný uživetel, někdo minér a někdo obojí.

Odměna za těžbu - Jak již bylo zmíněno výše, za těžbu (vytváření nových bloků) jsou odměny. Na počátku tato doměna byla stanovena na 50 BTC za vyřešený nový blok. Každé 4 roky se tato odměna snižuje na polovinu. K poslednímů a zároveň prvnímu snížení došlo v prosinci 2012. Do prosince 2016 odpovídá tedy odměna 25 BTC za vařešený blok. Následně tedy logicky bude odměna snížena na 12.5 BTC, 6.25 BTC, 3.125 BTC, 1.5625 BTC,...



Budoucnost BTC - Předpokládá se, že se bude těžit, dokud odměna za nový blok nebude nulová. Toto by mělo nastat někdy kolem roku 2140. Předpokládá se, že již v roce 2030 bude vytěžena drtivá většina 99% Bitcoinů. Budoucnost těžařů bude tedy závislá především na ziscích z potvrzování transakcí. Uvidíme jestli tyto poplatky budou minérům stačit. Pokud by jim nestačily a svoji činnost zastavili, tak by to pro tuto kriptoměnu bylo zdrcující. Nabízí se dvě možné cesty. Podraží se poplatky za potvrzení transakcí. To ale výrazně zdraží obchodování s BTC. Druhá varianta je otimističtější. Problém by mohla vyřešit deflace. Jakmile bude v objehu omezený přesný počet peněz, mohla by začít růst směnná hodnota (kurz) o proti běžným měnám. Pokud by se tedy cena za 1 BTC dostatečně zvýšila, vyrovnalo by to minérům ztráty z méně prosperující těžby.
Z výše uvedených údajů vyplívá, že konečné množství uvolněných BTC do systému bude 21 milionů. Mohlo by se zdát, že je to malé množství pro celosvětovou měnu. Nesmíte ale zapomínat, že nejmenší jednotka je Satoshi. Každý BTC má 8 desetiných míst a tedy 1BTC = 100.000.000 Satoshi
21 milionů krát 100 minionů je už pořádné množství se kterým lze obchodovat.



Hash rate - je veličina určující celkovou výkonnost BTC sítě. Její jednotka je stanovena na hast/s (hash za sekundu). Čím více výkonný HW vlastníte, tím má větší hash rate. Dříve se hash rate HW pohybovalo ve MH/s, dnes již spíše v GH/s. Celkový výkon BTC sítě neustále roste a dnes je uváděn ve stovkách TH/s.

Pool

Zkratky
  • BTC - Bitcoin
  • H/s - hash za sekundu
  • MH/s, GH/s, TH/s - mega, giga nebo tera hash za sekundu
  • mining - těžba
V případě, že jste tady nalezli užitečné informace, můžete podpořit tento web sponzorským darem na tuto BTC adresu:
1LyDxgyKhN5mpMUr3yq51e5g36Bm4vAdM1 DĚKUJI ;-)
Podmínky použití ¦ Kontakt